Ryszard Sadaj

Biography

Informacje osobiste
Ryszard Sadaj (ur. 26 maja 1949 w Stalowej Woli) – pisarz.

Pracował jako robotnik w Siarkopolu. W 1972 r. debiutował poetycko. W latach 1991-1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego „Lektura”. W latach 1992-1993 był prezesem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Publikował na łamach „Akcentu”, „Gazety Krakowskiej”, „Kultury”, „Literatury”, „Pisma Literacko-Artystycznego”, „Po Prostu”, „Przeglądu Literackiego”, „Tak i Nie”, „Tygodnika Literackiego”, „Wieści”, „Życia Literackiego”. W 1986 r. otrzymał Nagrodę im. S. Piętaka oraz III Nagrodę na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. W 1989 r. otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa. W 2000 r. za powieść Ławka pod kasztanem otrzymał Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.

Krupnicza 22, czyli adres mówi wszystko. Po prostu pisarz.
Autor wielu tomów opowiadań i powieści ( Brzytwa Niecikowskiego, Galicjada, Telefon do Stalina, Ławka pod kasztanem, Terapia Pauliny P), z których każda była ( jest) liczącą się pozycją w jakże skromnym dorobku polskiej, dobrej literatury, zwanej nie wiadomo, dlaczego współczesną.
Wiele nocy przestepowaliśmy wspólnie z Ryszardem i był to czas w moim życiu najbardziej zabawny, twórczy, komiczny, ale także pełen refleksji nad sensem wszystkiego, co nas otacza, a przede wszystkim małostkowości, zawiści i niezrozumiałego bezsensu i ostracyzmu prezentowanego niestety czasami przez naszych pseudokolegów.
Współuczestnik niezliczonej ilości wydarzeń, które przeszły do legendy - nazwijmy to, około literackiej.
Między innymi jako motorniczy tramwaju numer 4 w jakże wesołych latach siedemdziesiątych, ( chociaż nie dla wszystkich) wioząc zaspanych pracowników Huty imieniem Lenina na poranną zmianę, poproszony o godzinie 5.25. pod Teatrem Rozmaitości ( dzisiaj Bagatela) przez uroczą kobietę o podwiezienie do Podgórza, ponieważ inaczej spóźni się do pracy, Ryszard wcale się nie namyślając zamiast pod Dworzec i dalej do Nowej Huty skręcił w prawo i przez Podgórze w końcu dotarł przed bramę sławnego Kombinatu, ale przynajmniej sześciuset pracowników nie zdążyło ba - na jakże wtedy potrzebny całemu Blokowi Wschodniemu - spust surówki.
Sadaj stracił prawo powożenia tramwajem, ale zyskała na tym tylko Literatura.

(Roman Wysogląd, "Poczet potworów krakowskich")

Books

Telefon do Stalina
Price: $3.99 USD. Words: 60,650. Language: Polish. Published: March 24, 2012 . Categories: Fiction » Literature » Plays & Screenplays
Telefon do Stalina to zapis obserwacji i przeżyć dorastającego chłopca, który jest synem partyjnego prominenta. Ważnym nurtem tej powieści jest intymna sfera chłopca, nasycona erotyzmem i wybujałymi namiętnościami. R. Sadaj jest laureatem wielu nagród literackich, z których najbardziej sobie ceni Nagrodę Miasta Krakowa.

Ryszard Sadaj's tag cloud

chopiec    ciekawe    do poczytania    dramat    facet    intymne    komunizm    literatura polska    ojciec    opowiadania    partia    po polsku    polak    poland    polish    polish book    polish story    polscy autorzy    polscy pisarze    polska wersja    polski    polskie ksiki    prl    przygoda    sadaj    stalin    wakacje    wydanie polskie