Interview with Marek Borysewicz

Jak wygląda twoje biurko?
To pytanie wywołało uśmiech na mojej twarzy. Moje biurko jest niemal żywym stworzeniem, choć zawalone jest martwą naturą. Oznacza to, że wciąż zmienia się jego topografia, sceneria przechodzi ewolucję, czasem nawet gwałtowną metamorfozę. Jednakże najczęściej wraca do pierwotnego zarysu. W chwili, gdy piszę te słowa, monitor w czarnej ramce stoi przede mną, drukarka w prawym rogu, w lewym skóropodobny organizer (są w nim nie tylko rachunki, ale również tabulatura do piosenki "Tuli Kokko", cienki pędzelek, struny do gitary klasycznej i nawet jakaś pocztówka z baziami namalowanymi na znaczku). Ponieważ wypełniałem formularze internetowe to mój lewy łokieć walczy o przestrzeń z na wpółotwartym segregatorem, który skomasował część historii mojego życia, zaś prawe oko zerka uporczywie w stronę kieliszka z czerwonym winem. Na klawiaturę i mysz nie pozostawiłem sobie zbyt wiele miejsca. Blat jest szklany. Zatem widzimy wszyscy, że z powierzchni biurka wyrastają wyżyny, góry i płaskowyże oraz jedna niedyskretna wieża - pełna burgundowego bordeaux. Ot i tyle.
Gdzie dorastałeś i jak wpłynęło to na twoją pracę pisarza?
Wyrosłem w stołecznym mieście, ale od 13 roku życia wychowywałem się już częściowo gdzie indziej. Wpłynęło to tak na moje pisanie, że zawsze poszukiwałem odskoczni w nierzeczywistość lub dobrze skrojoną fikcję. Nie cierpię Warszawy, a wracam tam regularnie i często dobrze się bawię. Ta pozorna sprzeczność jest według mnie normalna - jeśli "wychowywałeś się" z kimś lub czymś, to znasz również jego/tego najmroczniejsze strony. Warszawa ma ich szeroką paletę.
Kiedy zacząłeś przygodę z pisaniem?
Wczoraj. Oczywiście żartuje. Przedwczoraj.
Jaka jest twoja najnowsza książka?
Ta, którą zamierzam opublikować w bardzo niedługim czasie opisuje historię farmaceuty, którego życie zwaliło się na betonowy chodnik i o mały włos skręciłoby kark. To według mnie momentami zabawna opowieść, czasem tylko trochę straszna, a już z całą pewność od początku do końca będąca przestrogą dla każdego... No, może dla mnie przede wszystkim, ale inni też znajdą w niej jakąś mądrość. Tytuł to "Moje gnomy".
Jaka jest największa radość z pisania?
Każdy z nas doskonale wie jaka jest radość z marzenia - wyobrażania sobie miejsc, sytuacji, rozmów, przygód... Taka sama jest z pisania.
Nad czym teraz pracujesz?
Nad thrillerem osadzonym w realiach historycznych, w czasach sprzed kilku stuleci.
Co daje ci natchnienie do codziennego wstawania z łóżka?
Wizja położenia się do niego z powrotem. A tak całkiem serio, to gdy już wstanę, nie marzę o zaśnięciu - to się samo wydarza. Czasem wolałbym, żeby nie było takiej konieczności, żeby człowiek nie musiał sypiać, choć jest to przyjemne. Noc mogłaby trwać wiecznie, tak długo póki nie śpię.
Jak spędzasz czas, gdy nie piszesz?
Kiedy nie piszę, pracuję w drewnie. Tworzę kompozycje z drewnianych elementów, malowanych, opalanych ogniem, impregnowanych olejem. Kiedy tego nie robię, czytam, oglądam filmy, seriale, idę do lasu na grzyby czy zwyczajnie na spacer. Gdy nie robię powyższego, a jest zima, odgarniam śnieg wokół domu.
Czy pamiętasz pierwszą opowieść, którą spisałeś?
Oczywiście pamiętam pierwszą historię, którą napisałem. To była baśń o smokach i wszystkim co interesuje wielu chłopców - miałem wówczas 12 lat Nie ukończyłem jej i dziś już bym tego nie potrafił zrobić. Przez lata styl pisania ulega przemianom. Najpierw dorastałem, teraz się starzeję. Poza tym tą opowieść pisałem na maszynie elektronicznej, której dziś już nie mam i nie wyobrażam sobie dopisania zakończenia przy użyciu innych narzędzi.
Po co piszesz?
Piszę nie tylko dla siebie, ale i po to, aby coś przekazać czytelnikowi. Chcę byśmy wszyscy szerzej otwierali oczy, ja również.
Published 2014-12-12.
Smashwords Interviews are created by the profiled author, publisher or reader.

Books by This Author

Psychoobywatel
Price: $2.99 USD. Words: 112,320. Language: Polish. Published: December 12, 2014. Categories: Fiction » Thriller & suspense » Psychological thriller, Nonfiction » True Crime » Murder
(Polish edition - książka napisana w języku polskim) Thriller psychologiczny. Akcja osadzona we współczesnej Polsce. Bohaterowie z krwi i kości. Wciągająca zagadka z zaskakującym rozwiązaniem, pochłonie wielbicieli inteligentnej sensacji i wszelkich tropicieli literackich zbrodni.