Interview with Veysel Altunbay

Published 2017-10-26.
Hello. Veysel Altunbay, who is?
Merhaba. Ben 1981 Gaziantep doğumlu roman, öykü ve makale yazarıyım. Yayımlanmış birçok yazım ve 2 ayrı kitap çalışmam bulunmaktadır. Bunlar Burma'da katre ve Aşkın ayrılık hali isimli kitaplardır.

Hello. 1981 born in Gaziantep, novels, short stories and articles I am the author. 2 separate spelling and study many books published. The separation of Burma in United State of the name and love these books.
When you're not writing, how do you spend your time?
Doğa yürüyüşü ve kitap okumak yazmak kadar önemlidir benim için. O yüzden doğa yürüyüşü yapar zaman zaman da balık tutmayla meşgul olurum. Doğayı ve doğada kitap okumayı seviyorum.

Hiking for me is as important as reading and writing. So, I'll be too busy to fish from time to time, which makes for hiking. Nature and in nature I like to read books.
How do you discover the ebooks you read?
e-kitaplar doğaseverler için teknolojinin bir armağanıdır. O yüzden e-kitap okumaya önem veririm. Sık sıkta insanları e-kitap okumaya teşvik etmek amaçlı yazılar yayınlarım.

e-books, technology is a gift for nature lovers. So the e-book care to read. People often read e-books aimed to encourage them to publish articles.
Do you remember the first story you ever wrote?
Elbette hayır. Ama anımsıyorum. Galiba bir tür şikayetname idi. Belki de ondan dolayı çözüm arayışlarım devam etmekte

No, of course not. But I remember. Sikayetname some kind. My search continues for a solution maybe for him
What is your writing process?
Yazma sürecim ruha bürünebileceğim zamana denk gelmelidir. Buna ilham deselerde ben ilham olayına inanmıyorum. Ruh bir tarafta beni bekliyor. Ya ben o ruha girmeliyim ya da benim ruhum kendine uygun beden aramalı.

The process of writing come when I can take my soul. I don't believe in inspiration this inspiration deselerde. On the side of the Spirit is waiting for me. I have to get in to the spirit or my soul or will he call the appropriate body to yourself.
Do you remember the first story you ever read, and the impact it had on you?
Bu röportajın yayınlandığı ülkenin okurlarının anlayacağını sanmıyorum ama ben yine de yazayım; DELİ KURT

The readers of this interview is published, I don't think the country would understand, but I'll write it anyway; crazy wolf
What are your five favorite books, and why?
En çok sevdiğim kitaplar diyebileceğim birçok eser mevcut. Fakat ben az önce de dediğim gibi DELİ KURT için önemine vurgu yapabilirim. O çok önemli ve kurgusu harika bir kitap

I can say my favorite books I have many artifacts. But as I said earlier, can highlight the importance of mad wolf. A fiction book is very important and great
Describe your desk
İyi ki resim istemediniz. Buna çok sevindim. Masam çok sade ve düzenlidir. Asla kalabalık ve karmaşık değildir. Her şey yerli yerince ve herkes tarafından görülebilir şekildedir. Tertip ve düzen benim için ruha giden yoldur.

Well you didn't want that picture. I'm glad for that. My table is very simple and regular. Never crowded and complicated. All-wise and can be seen by all. Organization and order of the Spirit is the way for me.
When did you first start writing?
Galiba ilkokul 1. sınıfta diyebilirim. Ama o yazmak değil yazmayı öğrenmekti. Ben ilk yazımı bir dağ başında ıssız ve yapayalnızken bulduğum kağıt parçalarına yazdığım iki satırlık şiirlerle hatırlıyorum. Çok kötü günlerdi.

I think elementary school 1. in class I'd say. But that was not to write learn to write. In my first post at the beginning of a mountain unemployed, and on pieces of paper that I found when I was alone I wrote a two-line poem I remember. Days were very bad.
Thank you for the interview. You want to tell your readers?
Onlara sürekli okumalarını ve dünyanın kendi ülkelerinden ibaret olmadıklarını bilmelerini söylemek isterim. Hayat üzülecek kadar uzun mutlu olacak kadar kısa değildir. An gerçektir kıymetini bilin.

Read them constantly and know that I'd like to say that is not their own country of the world.As long as life is not as short as I will be happy will be sad. Now I know the value of truth.
What do your fans mean to you?
onlar benim fikir danışmanlarımdır. Ve onların bu yüzden hayranıyımdır.

my idea is that they are consultants. And so I'm a fan.
Smashwords Interviews are created by the profiled author or publisher.

Books by This Author

Burma'da Katre
Price: Free! Words: 40,500. Language: Turkish. Published: September 21, 2014. Categories: Nonfiction » Religion & Spirituality » Eastern, Nonfiction » Religion & Spirituality » Islam / Sunni
Kıymetli okuyucum; Yaklaşık 3 yılımı verdiğim bu çalışmada, dünyada zulme uğrayan o kadar ülke var ki, eserimde hepsine yer verdim. Kısa anlatımlarla da olsa en azından bilgi niteliğinde belirttim. Bu çalışmamda şunu öğrendim: İslam medeniyetinin bir avuç Budist ve Siyonistlere medeniyetsizce yem olmasına sessiz kaldı-ğımız sürece, gerçek anlamda inancımız eksik olacağı kanısındayım.