Haluk Dursun

Biography

1957 yılında Hereke’de doğdu, 1968’de ilkokuldan sonra Galatasaray Lisesi’nde okumak için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Aynı yıl Ermeni Terörünün Kaynakları başlıklı kitabını yayınladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, İslam Amme Hukukunda Devlet Anlayışı konulu teziyle yüksek lisans ve II. Abdülhamit Döneminde Ortadoğu’da Osmanlı-İngiliz Rekabeti “Akabe Meselesi” konulu teziyle de tarih doktoru ünvanını aldı. 1982 Aralık ayından itibaren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak Türk Kültür Tarihi, Osmanlı Medeniyet Tarihi, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Bizans ve Batı Avrupa Tarihi, Yeni ve Yakın Çağda Avrupa Tarihi gibi dersleri okutmaktadır. TRT 2’de ‘Tarih ve Mekan’ adlı programı hazırlayıp sunan Haluk Dursun, ayrıca Ayasofya Müzesi Başkanı görevini de yürütmektedir. Yazarın ayrıca, İstanbul’da Yaşama Sanatı, Nil’den Tuna’ya Osmanlı Yazıları ve Tuna Güzellemesi isimli kitapları bulunmaktadır.

Books

Istanbul’da Yaşama Sanatı
Price: $6.90 USD. Words: 57,060. Language: Turkish. Published: March 2, 2011 by Timas Yayin Grubu. Categories: Nonfiction » History » History of things
İstanbul erguvanlarının, mimozalarının açıp açmadığını izlemek; bir eski İstanbul tadını yakalamak için köşe-bucak dolaşmak; bir eski İstanbul Efendisi’nin sohbetine koşmak; son İstanbul bostanlarında ne ekildiğini takip etmek; İstanbul’da güzel sesli bir müezzinin ezanına kulak vermek gibi İstanbul’da yaşama sanatının bütün güzellikleri.

Haluk Dursun's tag cloud