Ahmet Oğuz

Biography

1973 yılında Hatay’da dünyaya gelen Ahmet Oğuz, ortaöğrenimini Yayladağı’nda, üniversite eğitimini de 1995 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde tamamladıktan sonra 2014 senesine kadar Türkmenistan’da Türkçe Öğretmenliğinin yanı sıra çeşitli eğitim faaliyetlerinde bulundu. 2014 senesinde Antalya’ya yerleşen şair, 2016 yılının bir Eylül sabahı, ‘Terör Örgütüne Üye Olmak!’ iddiasıyla tutuklanarak cezaevine kondu. Ahmet Oğuz’un bütün şiirleri, hayatının dört sene, sekiz ayını geçirdiği bu cezaevi yıllarında kaleme alınmıştır.
Aydınlık ve karanlık, yalnızlık ve hasret, tutsaklık ve umut, özgürlük ve zulüm gibi temalar Oğuz’un şiirlerinde yer yer yoğun bir lirizm, yer yer de sağlam bir alegoriyle işlenmiştir. Hapishane hayatının fırtınalı hislerini duygusal bir üslup ve coşkuyla mısralarına taşıyan şair, sevgisi gibi öfkesini ve kırgınlıklarını da yalın ve çıplak bir dille haykırdı. Ahmet Oğuz’un pek çok şiiri, sevdiklerini saygılı ve gül gibi narin sözcüklerle yücelttiği, öfke duyduklarınıysa kırbaç gibi ifadelerle adeta dövdüğü zehir zemberek dizelerle dolu. Denebilir ki Ahmet Oğuz, şiirini yaşadıklarından, yüreğinden, kanından ve ruhunun derinliklerinden bir altın işçiliği hassasiyetiyle süzerek inşa etmiştir.

Books

Ha Babam Ha!
Price: $4.44 $1.11 USD. (75% off until July 31!) Words: 8,520. Language: Turkish. Published: May 26, 2024 by Crab Publishing. Categories: Poetry » Epic
Şiirin olmadığı yerde pek çok şey yoktur; olanların da hemen hepsinin kanadı kırık, ayağı topal, gözü kördür. Zira şiirin olmadığı bir toplum kaba, yavan ve kısır; öyle bir toplumda da kalbi ve ruhi erdemlerden söz etmek neredeyse imkânsız gibidir.

Ahmet Oğuz's tag cloud

hope    idea    jail    joy    justice    love    torture