Krzysztof Wisniewski

Biography

Krzysztof Wisniewski (b. In 1973. Zielona Gora) graduated from the University of Zielona Góra / Poland. Marathon runner, motorbiker, explorer, hunter and CEO in CONTMAN. Freelance writer, editor and self-publisher. In 2013, he published his first book "Safari in Namibia," in which he described the adventure of the trip to the Namibia. He spends his free time with his family and traveling. He writes the blog: www.MakeRideEasy.com

Where to find Krzysztof Wisniewski online


Books

Morocco by motorbike
Price: Free! Words: 8,210. Language: English. Published: December 27, 2016. Categories: Fiction » Adventure » Travel
This book is about my trip through Morocco. I described not only travel but also how it was planned. I added a lot of tips about places worth seeing and equipment, which is certainly useful.
Expedition to Nordkapp
Price: Free! Words: 10,320. Language: English. Published: December 7, 2016. Categories: Fiction » Adventure » Travel
This is a book about my expedition to the Nordkapp. I described not only travel but also how it was planned. I added a lot of tips about places worth seeing and equipment, which is certainly useful.
Wyprawa na Nordkapp
Price: Free! Words: 8,190. Language: Polish. Published: October 29, 2016. Categories: Fiction » Adventure » Travel
To książka o mojej wyprawie na Nordkapp. Opisałem w niej nie tylko podróż ale również jak ją zaplanowałem. Dodałem wiele podpowiedzi na temat miejsc, które warto zobaczyć, sprzętu który się na pewno przyda.
Maroko motocyklem
Price: Free! Words: 6,480. Language: Polish. Published: October 27, 2016. Categories: Fiction » Adventure » Travel
To książka o jedenastodniowej wyprawie do Maroka na motocyklu. Opisałem trasę, miejsca i ciekawe wydarzenia, które spotkały mnie podczas pokonania ponad 4000 km przez całe Maroko.
Safari w Namibii
Price: Free! Words: 8,100. Language: Polish. Published: January 28, 2015. Categories: Nonfiction » Sports & outdoor recreation » Hunting
W książce opisałem moje przygody związane z polowaniem w Namibii. Dodatkowo umieściłem wiele ciekawostek dotyczących przygotowania się nie tylko na polowanie ale przede wszystkim na wyjazd do egzotycznego kraju. Dlaczego warto zabrać czapkę i rękawiczki oraz ... wazelinę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej książce.

Krzysztof Wisniewski's tag cloud