İbrahim Türkhan

Biography

Eğitimci, edebiyatçı ve çevirmen İbrahim Türkhan 1972 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve ortaokulu Afşin’de, liseyi Kahramanmaraş’ta okudu. Kayseri MYO’nda okuduktan sonra 1992’de Kırgızistan’a gitti. Isıkgöl D.Ü. Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü’nden 1998’de mezun oldu. Kırgızistan’da bulunduğu yıllarda yerel ve ulusal gazetelerde gazetecilik, Kırgız okullarında Türkçe ve Coğrafya öğretmenliği yaptı. 1999 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Adapazarı, İstanbul, Aydın ve Manisa’da Coğrafya öğretmenliği yaptı. Halen Kırgız Edebiyatı alanında mastır yapmaktadır. Evli olup, iki oğlu vardır. Çok iyi derecede Kırgızca ve Rusça bilmekte olup, diğer Türk lehçelerini de orta seviyede anlayıp, konuşabilmektedir.
İbrahim Türkhan, Avrasya Yazarlar Birliği, Kırgızistan Uluslararası Edebiyat Akademisi ve Kırgızistan Yazarlar Birliği Şeref üyesidir.

Where to find İbrahim Türkhan online

Twitter: @i_tiyanshanskiy

Books

Tanrı Dağlarından Esintiler (Kırgız Hikayeleri Antolojisi 1)
Price: $4.44 $1.11 USD. (75% off until July 31!) Words: 56,290. Language: Turkish. Published: September 4, 2020 by Crab Publishing. Categories: Fiction » Literary collections » Asian / General
Modern Kırgız edebiyatının, 20. yüzyılın 30’lu yıllarında temeli atılmış, sonraki yıllarında Sovyet edebiyatının bir dalı olarak gelişmiş ve dünyaya Cengiz Aytmatov gibi büyük bir yazar vermiştir. Bu çalışma, Tanrı Dağlarından Esintiler / Kırgız Hikâyeleri Antolojisinin ilk kitabı olup 26 yazarın hikayelerinden oluşmaktadır.

İbrahim Türkhan's tag cloud