Cevat Balıkçıoğlu

Biography

Cevat Balıkçıoğlu, (Halikarnas Yolcusu ismini de kullanmaktadır) 1964 yılında Türkiye'de doğdu. İlkokul ve liseyi küçük bir taşra şehrinde tamamladı. Üniversite eğitimine Ankara'da Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde başladı. Fakültenin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden mezun oldu. Ülkenin değişik yerlerinde okul psikolojik danışmanı olarak görev yaptı. İlkokul, ortaokul, lise, anaokulu, rehberlik araştırma merkezi gibi kurumlarda, otuz yıla yakın okul psikologu olarak çalıştı.
Askerliğini, öğretmeni olmayan kapalı bir okulda, adı terörle anılan, çok sayıda öğretmenin ve sivilin terör kurbanı olduğu bir bölgede, asker öğretmen olarak yaptı. Küçük bir mezrada, birleştirilmiş bir sınıfta Türkçe bilmeyen öğrencilere, bir yıl kadar, okuma yazma eğitimi verdi.
Bir grup arkadaşıyla, öğretmenlerin mesleki sorunlarını ele alan, demokratik ve laik eğitimi savunan bir derginin çıkarılmasında, basılmasında, dağıtılmasında, yaşatılmasında gönüllü olarak görev aldı. Yeni kurulan eğitim sendikasına kaydını yaptırdığında, öğretmenlerin sendikalara üye olması yasaktı. Darbeci generaller, eğitimcilerin, akademisyenlerin, memurların sendika üyesi olmasını istemiyordu. Cevat Balıkçıoğlu, buna benzer anti demokratik yasalara karşı çıktı. Meslek hayatı boyunca darba hukukunu değiştirmeyen, bu hukuk üzerinden ülke yöneten iktidarları protesto eylemlerine katıldı.
Kimi dergi ve gazetelerde yayımlanan yazılarından dolayı adı defalarca soruşturmalara konu oldu. Birçok kez düşüncelerinden, mesleki çalışmalarından ve sendikal faaliyetlerinden, katıldığı eylemlerden dolayı kurum amirleri tarafından disiplin cezası ile cezalandırıldı. İş hayatının önemli bir kısmı bu cezaları iptal ettirmeye çalışmakla geçti. Görev yaptığı okulların çoğunda yöneticilerin sistematik yıldırma girişimlerine maruz kaldı.
Yüksek lisans yapmaya hak kazanınca tekrar Ankara'ya döndü. Mastır çalışmalarını, üniversitenin Güzel Sanatlar Eğitimi alanında sürdürdü. Farklı üniversitelerden sanat eğitimi, sanat eleştirisi, sanat psikolojisi, sanat tarihi, sanat ve yaratıcılık, sanat ve insan, sanat ve varoluş psikolojisi üzerine dersler aldı.
Eşcinsel eğilimleri olduğu düşünülün tanınmış bir yazarın hayatını tez konusu olarak inceledi. Bu çalışma bazı nedenlerden dolayı tamamlamadı. Fakülde tarafından kabul edilmeyen tez, daha sonra bir yayınevi tarafından kitap olarak basıldı. Birkaç yıl aradan sonra mastırını tamamlamak için tekrar üniversiteye döndü. Bu kez, tez konusu olarak, bir edebiyat eseri üzerinden karakter çözümlemesi yaptı. Ünlü bir romanı psikolojik açıdan inceledi. Roman yazarına gönderme yaparak, romana konu olan olayları ve bu olayların karakterler üzerindeki psikolojik etkileri üzerinde durdu. Söz konusu tez, bir süre sonra kitap haline getirildi.
Cevat Balıkçıoğlu, halen bir lisede psikolojik danışman olarak görevine devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Books

Kasabanın Öğretmenleri
Price: $3.00 USD. Words: 110,690. Language: Turkish. Published: November 19, 2019. Categories: Fiction » Literature » Literary
Küçüklüğümde hep sorardım, “Savaşa mı girdik baba?” diye… “Bilmiyorum kızım…” derdi. “Ne savaşı? Savaş biter mi hiç? Hayat bir savaştır.” Annem atılırdı: “Korkutma çocuğu! Ne savaşıymış. Her şey düzeliyor işte. İnşallah barış gelecek,” derdi. Ama gelmedi… Her şey bir gün biter, her şey normale döner sanmıştım. Boşalan köyler yeniden dolar sanmıştım.
Yaşlı Adam ve Şiir
Price: $3.00 USD. Words: 23,680. Language: Turkish. Published: November 13, 2019. Categories: Fiction » Literature » Literary
On beş yıl kadar önce bir yayınevinde editör olarak çalışıyordum. Ya da şöyle başlamalıyım söze: Aslında bir ara, yayıncı olmak istemiştim. Tecrübe kazanmak için bir yayınevine gittim. Onlar da gönüllü olarak çalışma isteğimi kabul etmişti. Saatlerce kitap okuyor, düzeltme yapıyordum.
Kasabanın Öğretmenleri
Price: $4.00 USD. Words: 110,670. Language: Turkish. Published: November 12, 2019. Categories: Fiction » Literature » Literary
Kasabayı hepimiz çok seviyorduk. Yedi yıldır, ufak tefek sorunlarım olsa da okulumdan memnundum. Gerçekten çok güzel bir kasaba burası; ünlü yazar H’nin memleketi, mitolojik kahramanların ülkesi de diyebilirim… Hikâyelerini okuduğum, tarih kitaplarından öğrendiğim masal diyarı gibi. Şimdi öyle değil…
İmamların İhaneti
Price: $3.00 USD. Words: 137,310. Language: Turkish. Published: November 12, 2019. Categories: Fiction » Literature » Literary, Fiction » Classics
Şimdilik şunu söylemekle yetineceğim: Şu satırları yazdığım günlerde hala cin, cini boğmaya çalışıyor. “Biz artık cin değiliz, cinlikten istifa ettik, devlet olduk, bundan sonra bildiğiniz normal bir devlet gibi davranacağız,” diyenlerin, istediğini tutuklayabildiği, malına, mülküne hatta canına el koyabildiği bir döneme girilmişti.
Muktedirler Zamanı
Price: $3.00 USD. Words: 138,880. Language: Turkish. Published: November 9, 2019. Categories: Nonfiction » Politics & Current Affairs » Current affairs, Nonfiction » Social Science » Storytelling
Ekrem İmamoğlu'nun çift mazbatalı belediye başkanı olma süreci...
Muktedirler Zamanı
Price: $6.00 USD. Words: 140,220. Language: Turkish. Published: November 9, 2019. Categories: Nonfiction » Politics & Current Affairs » Current affairs
Ekrem İmamoğlu'nun seçimleri ikinci kez kazanması, Muktedir ve adamlarının bir kez daha yenilecekleri anlamına geliyor. Yakın zamanda balon gibi sönecek, yok olup gidecekler diye umut ediyorum, tünelde ilk kez ışık göründü.
Şiir Olmasaydı
Price: $3.00 USD. Words: 23,110. Language: Turkish. Published: May 3, 2017. Categories: Fiction » Literature » Literary
Şiirlerine çocuk yorumu yapılan şairler şunlardır: Cemal Süreya, Ece Ayhan, Salah Birsel, Özdemir Asaf, Edip Cansever, Gülten Akın, Ahmet Oktay, Turgut Uyar, İsmet Özel, Orhan Veli Kanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Melih Cevdet Anday, Can Yücel, Oktay Rıfat, Atilla İlhan, Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, Aydın Şimşek.

Cevat Balıkçıoğlu's tag cloud

Cevat Balıkçıoğlu's favorite authors on Smashwords