Monika Lech

Biography

Nazywam się Monika Lech.
Urodziłam się - powiedzmy, że jakiś czas temu - w niewielkim małopolskim miasteczku Bochnia. Piszę, bo lubię. 
Jestem dzieckiem Herodota: lubię dygresje, dobrą opowieść, nie obawiam się nadmiaru szczegółów, które nie mają wpływu na rozwój akcji.
Szukam wyjaśnień i motywów działania moich bohaterów.
Przez wiele lat byłam związana z mediami elektronicznymi: najpierw z lokalnymi, krakowskimi rozgłośniami radiowymi, potem z największymi polskimi wydawcami. Pracowałam w Onecie, Gazeta.pl i Gazecie Wyborczej. 
Po prawie 20 latach pracy w mediach "wybrałam wolność" i postanowiłam skupić się na pisaniu urban fantasy. 
Wiele rzeczy mnie fascynuje. Mam, jak to się mówi "szerokie zainteresowania” i pociąga mnie wiele, od historii po biologię ewolucyjną, antropologię i psychologię.
Jestem coachem niepraktykującym, ale ciągle pogłębiającym wiedzę o ludzkiej naturze. 
Stale czytam książki lub ich słucham. Nie kręcę nosem na żaden gatunek, oprócz horrorów.
Moje "guilty pleasures" to gadżety elektroniczne. 
Biegam, jeżdżę na rowerze, chodzę po górach. Nie mam prawa jazdy i nie planuję go mieć. Wakacje spędzam z plecakiem na włóczęgach po małych miasteczkach Włoch, gdzie kawa nie kosztuje 3 euro i gdzie sklepikarz zapamiętuje twarz klienta.
Od lat kilkudziesięciu mam tego samego męża i tych samych przyjaciół. 
Moja strona to: www.veryurbanfantasy.pl
Kiedy jest mi źle zaglądam tutaj: www.wposzukiwaniuslowa.pl

Smashwords Interview

Co w pisaniu sprawia Ci największą radość?
Tworzenie postaci. Zastanawianie się, jacy są, skąd pochodzą, jakie siły ich ukształtowały. Jak zachowają się w konkretnej sytuacji? Co powiedzą?
Czasem znam moich bohaterów tak dobrze, że "nie chcą" iść tym torem akcji, jaki dla nich zaplanowałam!
Wiem doskonale, że to mój mózg mówi mi, że planuję napisać coś głupiego, wolę jednak myśleć, że to moi bohaterowie po prostu się buntują.
Twoi czytelnicy, co o nich myślisz? Jacy są?
Prawdę mówiąc, nie ma ich aby wielu. Ci, którzy są, są niezwykle ważni, bo dodają mi sił. Jedną z moich stałych i wiernych czytelniczek jest mama mojej przyjaciółki. Nie znam jej osobiście, widziałyśmy się raz w życiu! Nie podejrzewałam, że spodoba się jej urban w moim wydaniu: brutalne, szorstkie i rozgadane, ale - spodobało się.
Nawet nie wyobrażacie sobie, ile siły daje każdy messenger z pytaniem: "mama pyta kiedy będzie następna".
Wszyscy Czytelnicy są dla mnie ważni: ci, którym podoba się to, co piszę, i ci, którzy rzucili moją pierwszą książkę w kąt.
Read more of this interview.

Where to find Monika Lech online

Books

Mikropowieści. Dwie
Price: $4.99 USD. Words: 47,050. Language: Polish. Published: August 7, 2019. Categories: Fiction » Science fiction » Utopias & dystopias, Fiction » Science fiction » Apocalyptic
„Bitwa na miarę jednego życia” to SF. Jej bohaterowie są zakorzenieni w kulturze starożytnego Rzymu, chociaż są od tego miasta oddaleni o setki lat świetlnych. Roma nie była miejscem dla grzecznych i pokornych. Nie kiedy się rozwijała. „Mrs Wheelton-Jones” ma zwidy” to dystopia SF. Jej bohaterowie są młodzi, lub bardzo młodzi, a los Ziemi jest w ich rękach. Na dobre i na złe.

Monika Lech's tag cloud

dystopias